Polacy pokochali polskie playlisty Spotify

Polacy pokochali polskie playlisty Spotify

Minęło 5 lat od kiedy serwis Spotify pojawił się w Polsce i 3 miesiące od kiedy w serwisie pojawiły się polskie playlisty, czyli muzyczne składanki stworzone specjalnie dla użytkowników z Polski. Playlisty powstały by reprezentować polskich słuchaczy i ich preferencje oraz promować i wspierać polskich artystów. Okazuje się, że pokochaliśmy polskie playlisty!

Jak wynika z danych zebranych przez Spotify już od samego początku polskie playlisty cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich użytkowników. Ich popularność stale rośnie, co doskonale obrazuje zestawienie najpopularniejszych w Polsce playlist. W pierwszej dziesiątce uplasowało się aż 8 polskich playlist, wszystkie na topowych pozycjach. Dlatego też, Spotify stale powiększa liczbę playlist dopasowanych do gustów polskich użytkowników - już teraz polskich playlist w serwisie jest ponad 60.

Najpopularniejsze playlisty w Polsce:
 1. Muzyka do pracy
 2. ... ale najpierw kawa
 3. Domówka
 4. Uśmiechnij się!
 5. Zimowy power
 6. Zimowy chill
 7. Generacja Hip Hop
 8. Top Hits Polska
 9. Today's Top Hits
 10. Chill Hits
Jak widać powyżej, największym powodzeniem cieszą się playlisty odpowiadające konkretnym nastrojom i momentom, z którymi może utożsamić się większość Polaków. Użytkownicy dopasowują playlisty w taki sposób, aby stanowiły naturalny podkład muzyczny dla ich codziennych obowiązków i rutyny.  Widać to na przykładzie playlisty Muzyka do pracy, która nie ustępuje z 1 miejsca w rankingu  popularności. To również playlista, której polscy użytkownicy słuchają przeciętnie najdłużej.

Nie dziwi też wysoka pozycja playlisty ... ale najpierw kawa - to niezbędny zastrzyk energii, którego Polacy szukają przede wszystkim w ciągu tygodnia pracy, by następnie móc zrelaksować się np. przy Zimowym chillu, który najchętniej wybieramy w weekendy. Z dużym entuzjazmem przyjęte zostały również playlisty okolicznościowe. Dobrym przykładem jest Domówka, która w serwisie pojawiła przy okazji Sylwestra, natomiast dużym zainteresowaniem cieszy się również teraz, w karnawale, gdzie króluje przede wszystkim na sobotnich imprezach.

Patrząc na zestawienie najpopularniejszych playlist widać wyraźnie, że Polacy to wielcy fani hip hopu. Playlista Generacja Hip Hop, na której znajdują się utwory najpopularniejszych polskich raperów takich jak: Quebonafide, Taco Hemingway, Paluch, Bedoes, czy Otsochodzi jak dotąd rozwija się najszybciej ze wszystkich playlist gatunkowych. Zgromadziła również największą bazę followersów, przebijając playlisty z utworami popowymi.

A to jeszcze nie wszystko…
Oprócz preferencji i popularności Spotify sprawdziło, kim są najwięksi fani playlist w Polsce:
 • Playlisty cieszą się powodzeniem głównie u mężczyzn, którzy stanowią 56% ich słuchaczy.
 • 37% fanów playlist to osoby mające 20-30 lat, 36% to osoby poniżej 20. roku życia.
 • Po gotowe playlisty Spotify sięgamy najczęściej w weekendy w godzinach 14-17.00. Za to w tygodniu czas na muzykę znajdujemy przede wszystkim wieczorami, w godzinach 16-22.00.
 • Największym powodzeniem polskie playlisty cieszą się w dużych miastach, kolejno w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.
Polscy artyści na Spotify
Polskie playlisty powstały także po to by wesprzeć polskich artystów i pomóc im w dotarciu do szerszego grona odbiorców. Wydaje się, że Spotify jest na dobrej drodze, by ten cel osiągnąć. Popularność playlist jest już widoczna w liczbach odtworzeń muzyki polskich artystów hip hopowych: Ponad 20% streamów muzyki wytwórni Asfalt Records w serwisie Spotify pochodzi obecnie z lokalnych, polskich playlist. Cieszę się, że hip hopowe playlisty radzą sobie tak dobrze, to oznacza, że ludzie chcą słuchać naszej muzyki. Trzymamy kciuki by popularność playlist nadal rosła - powiedział Marcin"Tytus" Grabski, założyciel Asfalt Records, do której należą między innymi O.S.T.R., Taco Hemingway oraz Otsochodzi.

Różnicę dostrzegli także artyści reprezentujące muzykę alternatywną, m.in. Krzysztof Zalewski, autor utworu "Miłość Miłość": Branża muzyczna cały czas się przeobraża. Wielu wieszczyło jej koniec wraz z pojawieniem się kasety magnetofonowej. Podobne głosy można było usłyszeć kiedy pojawiły się czyste płyty cd, a potem serwisy typu Napster. Aktualnie prorocy muzycznego biznesu mówią o końcu sprzedaży płyt, a nawet o śmierci [sic!] rock’n’rolla. Wszyscy są jednak zgodni, że teraz to serwisy takie jak Spotify wyznaczają trendy i wynoszą kolejnych artystów do sławy, chwały i możliwości posiadania własnego odrzutowca z nazwą zespołu na kadłubie. Niezmiernie cieszy mnie zatem fakt, iż wreszcie pojawiły się polskie playlisty na Spotify i moje piosenki również znalazły tam swoje miejsce. Dzięki temu mam szansę dotrzeć do nowych słuchaczy, a to jest przecież celem każdego, kto tworzy muzykę. 
Najpopularniejsze playlisty w Polsce

Najpopularniejsze playlisty w Polsce

Załączniki

Pobierz wszystkie

Najpopularniejsze playlisty w Polsce.jpg

grafika | 839 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.