Spotify ujawnia idealną playlistę na czas porodu

Spotify ujawnia idealną playlistę na czas porodu

Opublikowany

Serwis Spotify postanowił sprawdzić jak powinna wyglądać idealna playlista dla rodzących kobiet i tak oto powstał, zaprojektowany również pod kątem naukowym, zestaw muzyczny, na którym znajdziemy utwory takich artystów jak: John Legend, Regina Spektor, D’Angelo czy John Lennon.

W dzisiejszych czasach wszyscy mają możliwość słuchania muzyki o każdej porze i w dowolnym miejscu – nawet na sali porodowej :) Jak wynika z danych Spotify, w serwisie znajduje się ponad 90 tysięcy playlist związanych właśnie z rodzeniem. Co więcej, jeden ze znanych nowojorskich ginekologów, dr Jacques Moritz, ujawnił, że aż 70% jego pacjentów spodziewających się dziecka przygotowuje dedykowane playlisty właśnie na poród.

Spotify nawiązało współpracę z dr Moritzem by stworzyć idealny zestaw muzyczny, który jest zaprojektowany naukowo (a także sprawdzony na sali porodowej :)) by towarzyszyć kobietom w tej ważnej chwili. Playlista odzwierciedla doświadczenie porodu – na początku zestawu znajdują się utwory wolne i łagodne, a następnie pojawiają się utwory oparte na silnym rytmie na czas parcia. Ten dwugodzinny zestaw kończy się pięknym utworem, idealnym na moment pierwszego spotkania matki z dzieckiem –‘Unaccompanied Cello Suite #1’ J.S. Bacha w aranżacji wiolonczelisty Yo-Yo Ma.

Muzyka ma ogromny wpływ na układ limbiczny naszego ośrodkowego układu nerwowego, który niejako zarządza naszymi wspomnieniami, emocjami, a także tym, jak radzimy sobie w sytuacjach pełnych bólu i strachu - wyjaśnia dr Moritz. To naprawdę ma sens by muzyka stała się dla kobiet źródłem komfortu i odprężenia w trakcie porodu. Ponadto, szpitale, a w szczególności sale porodowe, potrafią być bardzo głośne i rozpraszające – dobra playlista pomaga matkom nie skupiać się na panujących hałasach i lepiej radzić sobie z bólem i strachem, a tym samym sprawić, że doświadczenie porodu będzie przyjemniejsze.

Oto kilka wskazówek dla tych, których playlista dr Moritza nie przekonuje i chcieliby stworzyć własną:

•    Znajoma i poprawiająca samopoczucie – muzyka, której kobiety powinny słuchać przed, czy w trakcie porodu, powinna być przyjemna, poprawiająca samopoczucie, tak by przyszłe matki mogły poczuć się jak najbardziej swobodnie. Sala porodowa nie jest dobrym miejscem na eksperymentowanie z nową muzykę, natomiast jest miejscem, w którym warto powrócić do znanych, ulubionych utworów.

•    Muzyka instrumentalna – muzyka do rodzenia powinna zawierać muzykę instrumentalną, którą ludzki mózg przetwarza intuicyjnie. Muzyka z tekstem, potrafi być bardzo rozpraszająca. Jeżeli jest konieczne by piosenka posiadała tekst, najlepiej wybrać utwory w języku, którego nie znamy – ma to podobny efekt jak słuchanie muzyki instrumentalnej.

•    Czas trwania oraz różnorodność – z uwagi na fakt, że czas trwania porodu może się różnić, przyszłe mamy powinny tworzyć długie, zróżnicowane zestawy muzyczne. Dr Moritz rekomenduje, by playlisty trwały minimum pięć godzin. Dla kobiet, które oczekują pierwszego dziecka powinna być to nawet 10-godzinna playlista.

•    Piękna – ostatnia wskazówka, jednak równie ważna co wcześniejsze. Utwory towarzyszące kobietom w trakcie porodu powinny być piękne i sprawiać, że kobieta czuje się piękna. Moment, w którym dziecko przychodzi na świat jest bardzo emocjonalny, a także niezapomniany, dlatego warto, by z tego dnia zapamiętać nie tylko te ogromne emocje, ale również towarzyszące temu poczucie piękna. Ponadto, badania wykazały, że muzyka, którą słyszy noworodek będąc jeszcze w macicy, może zostać przez niego zapamiętana – sprawmy by również miał piękne wspomnienia :)

Oto playlista, która idealnie sprawdzi się w trakcie porodu:
1.    Pearl Jam - Just Breathe
2.    James Bay - Let It Go
3.    Regina Spektor - Don’t Leave Me
4.    Sigur Rós - Festival
5.    Death Cab for Cutie - Transatlanticism
6.    The Lumineers - Ho Hey
7.    Norah Jones - Sunrise
8.    Craft Spells - After the Moment
9.    Xavier Rudd - Follow the Sun
10.    Lucinda Williams - Fruits of My Labor
11.    John Lennon - Beautiful Boy (Darling Boy)
12.    Colbie Caillat - Capri
13.    D’Angelo - Really Love
14.    Milton Nascimento - Nos Bailes Da Vida
15.    Coldplay - Don’t Panic
16.    Fleet Foxes - Your Protector
17.    Yeah Yeah Yeahs - Maps
18.    Kygo Maty Noyes - Stay
19.    P!nk - Try
20.    Muse - Starlight
21.    John Legend - All of Me - Tiesto’s Birthday Remix
22.    David Bowie, Queen - Under Pressure
23.    U2 - With or Without You
24.    Wilco - Impossible Germany
25.    Arcade Fire - Wake Up
26.    R.E.M. - Nightswimming
27.    Patty Griffin - Heavenly Day
28.    Iron & Wine - Naked As We Came
29.    Beyoncé - Blue
30.    Johann Sebastian Bach, Yo-Yo Ma - Unaccompanied Cello Suite No. 1Playlistę można osadzić w treści artykułu wklejając poniższy kod:
<iframe src="https://embed.spotify.com/?uri=spotify%3Auser%3Aspotifyusa%3Aplaylist%3A3RGuZn0I0WjJoRKR2zWjeV" width="300" height="380" frameborder="0" allowtransparency="true"></iframe>


Informacje dla wydawców

Spotify jest wielokrotnie nagradzanym cyfrowym muzycznym serwisem streamingowym, który oferuje dostęp na żądanie do ponad 30 milionów* utworów. Naszym marzeniem jest, aby świat muzyki stał się dostępny dla każdego bez względu na miejsce i czas. Spotify sprawia, że odkrywanie muzyki, zarządzanie i dzielenie się nią jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jednocześnie ważne jest dla nas wsparcie artystów.

Spotify jest dostępne w 58 krajach na całym świecie, z ponad 75 milionami aktywnych użytkowników i przeszło 20 milionami korzystających z płatnego abonamentu.

Od momentu premiery w Szwecji w 2008 roku Spotify przekazał ponad trzy miliardy dolarów organizacjom zrzeszającym właścicieli praw autorskich. Spotify jest drugim co do wielkości cyfrowym źródłem przychodów wytwórni płytowych w Europie oraz największym i odnoszącym największe sukcesy serwisem streamingowym tego typu na świecie.
*Globalna liczba utworów. Katalog może różnić się w zależności od rynku.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.