Drake najczęściej odtwarzanym artystą w Spotify w 2015 roku
Drake najczęściej odtwarzanym artystą w Spotify w 2015 roku

Drake najczęściej odtwarzanym artystą w Spotify w 2015 roku

Spotify przedstawia Year in Music, czyli coroczne podsumowanie 2015 roku w muzyce.

Koniec roku 2015 coraz bliżej... Tradycyjnie już, Spotify przygotowało zestawienie najciekawszych danych i trendów, jakie obserwowaliśmy w serwisie przez cały ten rok. Po raz pierwszy w historii serwisu, ponad 75 milionów osób z całego świata spędziło przeszło 20 miliardów godzin słuchając muzyki i stworzyło ponad 2 miliardy playlist

To nie wszystko! Fanom zdecydowanie spodobało się Discover Weekly, dzięki któremu użytkownicy Spotify odkryli zdecydowanie więcej artystów i muzyki, niż w roku poprzednim. Ponadto, playlisty Discover Weekly, aktualizowane w każdy poniedziałek, w ciągu 5 miesięcy zostały odtworzone 1,7 miliarda razy. Jak wynika z podsumowania Year in Music, najbardziej muzycznym dniem był 19 czerwca, wtedy też odnotowano największą liczbę odtworzeń w serwisie w 2015 roku.

Kto królował w tym roku w Spotify?
Z 1,8 miliarda odsłuchów i 46 milionami słuchaczy w tym roku, Drake zdetronizował Eda Sheerana i zdobył tytuł najczęściej odtwarzanego artysty w Spotify 2015. Wśród kobiet królowała Rihanna. Pomimo tego, że barbadoska królowa nie wydała w tym roku żadnego albumu, w 2015 roku słuchało jej 57 milionów słuchaczy, którzy jej utwory w serwisie odtworzyli miliard razy.

Najpopularniejszym debiutantem był norweski DJ i producent Kygo, który tak skomentował swój sukces: 2015 rok był dla mnie bardzo szalony, a Spotify wspierało mnie od samego początku. To dla mnie zaszczyt, że zdobyłem tytuł Debiutanta Roku właśnie w tym serwisie. Jestem też bardzo podekscytowany tym, co czeka nas w 2016 roku.

Nikogo nie zaskoczy zapewne to, że wakacyjny hit Lean On Major Lazer, który fani muzyki słuchali ponad 540 milionów razy, był najczęściej odtwarzanym utworem w Spotify w tym roku. Jeżeli chodzi o najczęściej słuchany album w serwisie, zwyciężył Kanadyjczyk The Weeknd i jego album Beauty Behind The Madness. To był niesamowity rok, pracowałem z bardzo utalentowanymi ludźmi. Dziękuję wszystkim fanom w Spotify, którzy sprawili, że „Beauty Behind the Madness” był najczęściej odtwarzanym albumem w 2015 roku [w Spotify – przyp.] – powiedział The Weeknd.

A wśród polskich użytkowników Spotify…
Najpopularniejszym artystą po raz kolejny został Ed Sheeran. Jednak w zestawieniu stu najczęściej słuchanych artystów w Polsce znaleźli się również rodzimi artyści: Gang Albanii (31. miejsce), O.S.T.R. (33. miejsce), Happysad (58. miejsce), Taco Hemingway (63. miejsce) oraz Mela Koteluk (67. miejsce).

Podobnie jak na świecie, najczęściej słuchanym utworem w Polsce w mijającym roku był Lean On Major Lazer. Grupa triumfuje również wśród najczęściej słuchanych albumów w Polsce – album Peace Is The Mission zajął 1. miejsce w zestawieniu. W tej kategorii również pojawił się polski akcent: na 3. miejscu znalazł się album Królowie Życia grupy Gang Albanii.

Poniżej prezentujemy część podsumowania Year in Music.

Dane globalne:
TOP 5 Artystów w Spotify:
1. Drake
2. Ed Sheeran
3. The Weeknd
4. Maroon 5
5. Kanye West

TOP 5 Wokalistów w Spotify:
1. Drake
2. Ed Sheeran
3. The Weeknd
4. Maroon 5
5. Kanye West

TOP 5 Wokalistek w Spotify:
1. Rihanna
2. Ariana Grande
3. Nicki Minaj
4. Beyoncé
5. Ellie Goulding

TOP 5 Albumów w Spotify:
1. The Weeknd – Beauty Behing The Madness
2. Drake – If You’re Reading This It’s Too Late
3. Major Lazer – Peace Is The Mission
4.Avicii – Stories
5. Meghan Trainor – Title

TOP 5 Utworów w Spotify:
1. Major Lazer z gościnnym udziałem MØ & DJ Snake – Lean On
2. OMI – Cheerleader (Felix Jaehn Remix Radio Edit)
3. Mark Ronson – Uptown Funk
4. Wiz Khalifa z gościnnym udziałem Charliego Puth – See You Again
5. Ellie Goulding – Love Me Like You Do


Dane lokalne:
TOP 5 Artystów w Spotify w Polsce:
1. Ed Sheeran
2. Calvin Harris
3. The Weeknd
4. Maroon 5
5. Rihanna

TOP 5 Albumów w Spotify w Polsce:
1. Major Lazer – Peace Is The Mission
2. The Weeknd – Beauty Behind The Madness
3. Gang Albanii – Królowie Życia
4. Avicii – Stories
5. Years & Years – Communication

TOP 5 Utworów w Spotify w Polsce:
1. Major Lazer z gościnnym udziałem MØ & DJ Snake – Lean On
2. Hozier – Take Me To Church
3. Ellie Goulding – Love Me Like You Do
4. Mark Ronson – Uptown Funk
5. OMI – Cheerleader (Felix Jaehn Remix Radio Edit)

Informacje dla wydawców
Spotify jest wielokrotnie nagradzanym cyfrowym muzycznym serwisem streamingowym, który oferuje dostęp na żądanie do ponad 30 milionów* utworów. Naszym marzeniem jest, aby świat muzyki stał się dostępny dla każdego bez względu na miejsce i czas. Spotify sprawia, że odkrywanie muzyki, zarządzanie i dzielenie się nią jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jednocześnie ważne jest dla nas wsparcie artystów.

Spotify jest dostępne w 58 krajach na całym świecie, z ponad 75 milionami aktywnych użytkowników i przeszło 20 milionami korzystających z płatnego abonamentu.

Od momentu premiery w Szwecji w 2008 roku Spotify przekazał ponad trzy miliardy dolarów organizacjom zrzeszającym właścicieli praw autorskich. Spotify jest drugim co do wielkości cyfrowym źródłem przychodów wytwórni płytowych w Europie oraz największym i odnoszącym największe sukcesy serwisem streamingowym tego typu na świecie.
*Globalna liczba utworów. Katalog może różnić się w zależności od rynku.

Załączniki

Pobierz wszystkie

Major_Lazer_YearInMusic2015.jpg

grafika | 2,66 MB

Pobierz
Ed_Sheeran_YearInMusic2015.jpg

grafika | 1,17 MB

Pobierz
Rihanna_YearInMusic2015.jpeg

grafika | 1,04 MB

Pobierz
Kygo_YearInMusic2015.png

grafika | 531 KB

Pobierz
The_Weeknd_YearInMusic2015.png

grafika | 297 KB

Pobierz
Drake_YearinMusic2015.png

grafika | 90 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.