Spotify ujawnia: idealnym utworem do porannej pobudki jest Viva La Vida grupy Coldplay
Kopiuj tekst

Spotify ujawnia: idealnym utworem do porannej pobudki jest Viva La Vida grupy Coldplay

• Spotify razem z Davidem Greenbergiem, psychologiem muzyki na Uniwersytecie Cambridge i City University of New York, sprawdziło jak z naukowego punktu widzenia wygląda idealna playlista do porannej pobudki• Viva La Vida zespołu Coldplay to idealny utwór do wstawania; Downtown Macklemore'a i Ryana Lewisa, Lovely Day Billa Withersa oraz Confident Demi Lovato również mają wszystkie cechy utworu, który pomoże wstać z łóżka bezboleśnie

Kiedy dni są coraz krótsze, a o poranku towarzyszy zmrok, wstawanie z łóżka może stać się jeszcze trudniejsze. By ożywić te pełne zmęczenia poranki, Spotify podjęło współpracę z psychologiem muzyki Davidem Greenbergiem, by znaleźć tę idealną playlistę do porannego wstawania. Jak się okazuje, na szczycie listy znalazło się Viva La Vida grupy Coldplay.

Badanie pokazało, które z utworów będą idealne na dobry poranek. Warunkiem były następujące cechy:

Muzyka, której tempo się rozwija: utwór, który od pierwszych sekund jest zbyt energiczny, nie pomoże podnieść się z łóżka. Utwory, które rozpoczynają się łagodniej (liczy się nawet tylko kilka sekund), a następnie rozwijają się, pomagają budzić się stopniowo.
Optymizm: raz obudzeni, musimy pozostać pełni motywacji i chęci na cały dzień; pozytywny tekst, może pomóc przy zmianie nastroju.
Mocny rytm: liczy się nie tylko tekst, ale również cechy akustyczne utworu. Utwory, w których występują zazwyczaj mocny bas oraz perkusja i cechujące się częstotliwością 100-130 uderzeń na minutę pomogą utrzymać dobry nastrój na cały dzień.

Playlista Wake Up opracowana przez Spotify oraz Davida Greenberga zawiera całą gamę utworów, które wpisują się w powyższy klucz. Znajdują się na niej znane klasyki (Lovely Day Billa Whitersa), najnowsze hity (Downtown Macklemore’a i Ryana Lewisa) czy np. Money On My Mind Sama Smitha – wszystkie z nich gwarantują ogromną dawkę pozytywnej energii, dzięki której wstawanie z łóżka nie będzie już takie trudne.

- Poranne wstawanie jest trudne. To jest naprawdę cierpienie, czasem nawet i walka, by ze stanu bycia zmęczonym, stać się nagle zmotywowanym i w pełni przygotowanym na nadchodzący dzień – powiedział David Greenberg. – Nauka pokazuje, że muzyka oddziałuje na nas pod różnymi względami, m.in. emocjonalnym, psychologicznym, działa na nasz mózg. Odpowiednia muzyka – jak np. Viva La Vida zespołu Coldplay – z pozytywną energią i mocnymi momentami w trakcie utworu – może pomóc nie tylko przy porannej pobudce, ale również odpowiednio nas nastawić na cały nadchodzący dzień.

Angela Watts, wiceprezes ds. komunikacji w Spotify: – Muzyka może wpływać na każdą chwilę w ciągu dnia, niezależnie od tego czy jesteśmy w podróży, w pracy, w trakcie treningu czy na imprezie. Playlista „Wake Up” Spotify może naładować energią jeszcze przed poranną kawą.

Poniżej prezentujemy idealny zestaw do wstawania, czyli playlistę Wake Up:
1. Coldplay - Viva La Vida
2. St. Lucia - Elevate
3. Macklemore & Ryan Lewis - Downtown
4. Bill Withers - Lovely Day
5. Avicii - Wake Me Up
6. Pentatonix - Can't Sleep Love
7. Demi Lovato - Confident
8. Arcade Fire - Wake Up
9. Hailee Steinfeld - Love Myself
10. Sam Smith - Money On My Mind
11. Esperanza Spalding - I Can't Help It
12. John Newman - Come and Get It
13. Felix Jaehn - Ain’t Nobody (Loves Me Better)
14. Mark Ronson - Feel Right
15. Clean Bandit - Rather Be
16. Katrina & The Waves - Walking on Sunshine
17. Imagine Dragons - On Top of the World
18. MisterWives - Reflections
19. Carly Rae Jepsen - Warm Blood
20. iLoveMemphis - Hit The QuanInformacje dla wydawców 

David Greenberg to psycholog muzyczny z Uniwersytetu Cambridge oraz City University of New York, jest również wizytującym badaczem w ARC, czyli Autism Research Center. Jego badania dotyczą preferencji muzycznych w kontekście osobowościowym, społecznym oraz kognitywistyki. W 2015 roku został nagrodzony przez European Society for the Cognitive Sciences of Music (ESCOM), za swoje badania dotyczące rozwoju nowatorskich modeli zaangażowania muzycznego. Jego ostatnie badanie dotyczyło jak osobowość oraz sposób myślenia wpływa na preferencje muzyczne oraz zdolności muzcyzne. Więcej informacji na temat związków pomiędzy osobowością, a muzyką, a także testy muzyczno-naukowe, można znaleźć na stronie www.musicaluniverse.org

Spotify jest wielokrotnie nagradzanym cyfrowym muzycznym serwisem streamingowym, który oferuje dostęp na żądanie do ponad 30 milionów* utworów. Naszym marzeniem jest, aby świat muzyki stał się dostępny dla każdego bez względu na miejsce i czas. Spotify sprawia, że odkrywanie muzyki, zarządzanie i dzielenie się nią jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jednocześnie ważne jest dla nas wsparcie artystów.

Spotify jest dostępne w 58 krajach na całym świecie, z ponad 75 milionami aktywnych użytkowników i przeszło 20 milionami korzystających z płatnego abonamentu.
Od momentu premiery w Szwecji w 2008 roku Spotify przekazał ponad trzy miliardy dolarów organizacjom zrzeszającym właścicieli praw autorskich. Spotify jest drugim co do wielkości cyfrowym źródłem przychodów wytwórni płytowych w Europie oraz największym i odnoszącym największe sukcesy serwisem streamingowym tego typu na świecie.

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.