50 gatunków muzycznych z najdziwniejszą nazwą w Spotify
Kopiuj tekst

50 gatunków muzycznych z najdziwniejszą nazwą w Spotify

W trakcie budowania systemu do klasyfikacji muzyki, który będzie reagował zarówno na kulturowe jak i akustyczne informacje, nagle może okazać się, że jest cała grupa gatunków muzycznych o nieco dziwnych nazwach. Te gatunki pojawiają się w oparciu o to jak brzmią, jak opisują je ludzie oraz w jaki sposób ich słuchają.

Poznajmy zatem te najdziwniej brzmiące nazwy gatunków muzycznych, które można znaleźć w Spotify. Jak je wybraliśmy? Zaczęliśmy od naszej (wciąż rosnącej) listy 1369 gatunków muzycznych, posortowanych wg podobnie-brzmiących nazw, tak by te mało znane mogły znaleźć się na górze naszej listy. Następnie przeszliśmy przez cały zbiór i wybraliśmy te, które brzmiały dla nas najdziwniej. 

Określenie „dziwny” jest mocno subiektywne, zatem jeżeli chcecie poznać listę wszystkich 1369 gatunków muzycznych, których możecie posłuchać na Spotify i wybrać te, których nazwy brzmią dla Was nieco ekscentrycznie, zajrzyjcie tutaj: everynoise.com/engenremap lub everynoise.com .

W ramach zabawy z danymi i zgłębiania wiedzy muzycznej, przedstawiamy 10 najdziwniej brzmiących gatunków muzycznych w Spotify. Pełną listę 50-ciu gatunków muzycznych o dziwnej nazwie, znajdziecie pod tym linkiem.
 • Aussietronica: australijska muzyka elektroniczna 
 • Black sludge: połączenie black metalu z gatunkiem sludge 
 • Crustpunk: gatunek powstały w Anglii w połowie lat 80’, charakteryzujący się szybką i nieczystą melodią z wyczuwalnym wpływem takich gatunków jak anarcho-punk, hardcore punk oraz extreme metal 
 • Destroy techno: nazwa wymyślona dla trudnego do opisania rodzaju eksperymentalnego techno 
 • Gauze pop: opisowa nazwa dla nieco odmiennego rodzaju indie popu, który po prostu potrzebował nazwy 
 • Martial industrial: również nazywany military pop, swoje korzenie ma w Europie. Jest to kombinacja pieśni marszowych z wpływem gatunków: industrial, dark ambient, post-punk oraz neoclassisal 
 • Microhouse: mieszanka muzyki house’owej oraz minimal techno 
 • Ninja: nazwa gatunku ninja pochodzi, bądź brzmi jakby mogła pochodzić z wytwórni Ninja Tune, znanej z zapoczątkowania oraz osiągnięcia własnego rodzaju underground EDM, cechującego się silnym wpływem breakbeatu oraz hip hopu 
 • Skwee: idea gatunku skwee (a.k.a. skweee) jest taka by „wycisnąć” jak najlepsze dźwięki pochodzące ze starych syntezatorów dźwięku 
 • Vegan straight edge: rodzaj hardcore punk’u, który promuje wegański i bez-używkowy tryb życia. Teksty w utworach tego gatunku opowiadają o okrucieństwie wobec zwierząt oraz życiu w czystości 
 • Wrestling: muzyka gwiazd Wrestlingu 

Skąd pochodzą te gatunki muzyczne? Inteligentna platforma Spotify nieustannie uczy się muzyki. Podczas gdy statyczne rozwiązania szufladkują muzykę w sztywnych, hierarchicznych relacjach, za czym może być trudno nadążyć biorąc pod uwagę muzykę z całego świata, nasz system czyta wszystko, co zostało napisane w sieci o muzyce, a także przesłuchuje miliony utworów każdego dnia, by móc zidentyfikować ich cechy akustyczne.

To pozwala reagować na zachodzące zmiany. By wykreować gatunek, identyfikujemy widoczne cechy, które pozwolą opisać tę muzykę (np. „math rock”, „IDM” etc.), kiedy tylko zaczynają się pojawiać. Następnie modelujemy dynamiczny muzyczny klaster – grupę artystów i utworów, które wpisują się w ten sam klucz, a także które cechują podobne cechy kulturowe i akustyczne. Kiedy tworzy się nowy gatunek, wiemy o tym, i dzięki temu możesz go od razu poznać.

Nasz system jest uważny na zmieniające się trendy. Nie tylko wiadomo, którzy artyści i utwory wpisują się w dany gatunek, ale również jak te utwory oraz artyści radzą sobie wśród fanów danego gatunku. Mniej więcej, ćwierć z tych 1369 gatunków, można usłyszeć jedynie w określonym regionie. System rozpoznawania gatunków w Spotify widzi je w takiej formie, w jakiej aktualnie istnieją. Dzięki temu co ciekawsi fani muzyki mogą usłyszeć różnicę pomiędzy takimi gatunkami jak np.: Luk Thung, Benga czy Zim, a także wieloma innymi.

Grafika w tle: Flickr/Jonathan Lidbeck.


Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.