Najpopularniejsze utwory ostatnich dekad w Spotify
Kopiuj tekst

Najpopularniejsze utwory ostatnich dekad w Spotify

Spotify dziś przenosi się w czasie i przedstawia zestawienie najpopularniejszych utworów ostatnich dziesięcioleci - począwszy od lat 50, a skończywszy na hitach XXI wieku. Użytkownicy Spotify stworzyli 5,5 miliona playlist muzycznie nawiązujących do różnych dekad, a aż 63% z nich jest autorstwa mężczyzn. Lata 80 niepodzielnie rządzą wśród miłośników muzyki - to zespół Journey i ich słynne Don't Stop Believin' stał się nieśmiertelnym klasykiem, który jest najczęściej odtwarzanym utworem na wszystkich playlistach.
  
Jakie utwory dominują w kolejnych dekadach? Wśród miłośników muzyki z lat 50 największą popularnością cieszy się utwór Lollipop żeńskiego kwartetu The Chordettes. Następną dekadę zdominowali The Isley Brothers i ich singiel It's Your Thing z 1969 roku. Miłośnicy muzyki lat 70 najczęściej słuchali hitu Evil Woman brytyjskiej grupy Electric Light Orchestra.

Lata 80 to ulubiona era wśród miłośników muzyki w Spotify, którzy stworzyli aż 1,7 miliona playlist nawiązujących do tej dekady. Don't Stop Believin' grupy Journey zdobyło tytuł najpopularniejszego utworu w tym zestawieniu, a zaraz za nim uplasowały się I Wanna Dance with Somebody (Who Love Me) Whitney Houston i Billie Jean Michaela Jacksona, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Zespół Spice Girls zdobył playlisty z muzyką lat 90 utworem Wannabe z 1996 roku, a zaraz za nimi znalazły się kalifornijska grupa Red Hot Chilli Peppers z Under The Bridge oraz trio TLC i ich kawałek Waterfalls z 1994 roku.

Początek XXI wieku to era R&B - do 2010 roku najczęściej słuchaliśmy Yeah! Ushera. Na podium znaleźli się też Beyonce i jej singiel Crazy in Love, a także Shaggy ze swoim utworem It Wasn't Me.

Serwis Spotify przeanalizował zwyczaje muzyczne swoich użytkowników, aby dowiedzieć się które dekady cieszą się największą popularnością u kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Okazuje się, że hity lat 90 są najczęściej słuchane przez panie, zaś panowie najbardziej lubią słuchać muzyki z lat 80. Ta dekada jest też najpopularniejsza wśród osób z grup wiekowych <19, 30-39, 40-49 oraz 50-59. Dwudziestolatkowie (20-29) częściej słuchają klasyków lat 90, a osoby powyżej 60 roku życia to najwięksi miłośnicy muzyki lat 60. Powyższe dane sprawdzają się również w przypadku polskich użytkowników!

Dzięki naszym badaniom mogliśmy wyróżnić utwory, które muzycznie zdefiniowały poszczególne dekady oraz do dziś cieszą się ogromną popularnością. powiedziała Angela Watts, VP, Global Communications w Spotify.

Spotify przygotowało również aplikację Taste Rewind, która na podstawie aktualnych preferencji muzycznych pokaże użytkownikom czego by słuchali gdyby żyli w wybranej dekadzie. Taste Rewind przygotuje również spersonalizowane playlisty, którymi można podzielić się ze znajomymi. Aplikacja jest dostępna pod adresem https://spotify-tasterewind.com.

Poniżej znajdują się przygotowane przez Spotify playlisty z najpopularniejszymi 20 utworami w każdej z kolejnych dekad - od lat 50 po początek XXI wieku.

Top 20 Utworów z lat 50

Top 20 Utworów z lat 60   

Top 20 Utworów z lat 70

Top 20 Utworów z lat 80   

Top 20 Utworów z lat 90

Top 20 Utworów z lat 2000-2010

Informacje dla wydawców
Spotify jest wielokrotnie nagradzanym cyfrowym muzycznym serwisem streamingowym, który oferuje dostęp na żądanie do ponad 30 milionów* utworów. Naszym marzeniem jest, aby świat muzyki stał się dostępny dla każdego bez względu na miejsce i czas. Spotify sprawia, że odkrywanie muzyki, zarządzanie i dzielenie się nią jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jednocześnie ważne jest dla nas wsparcie artystów.

Spotify jest dostępne w 58 krajach na całym świecie, z ponad 75 milionami aktywnych użytkowników i przeszło 20 milionami korzystających z płatnego abonamentu.
Od momentu premiery w Szwecji w 2008 roku Spotify przekazał ponad trzy miliardy dolarów organizacjom zrzeszającym właścicieli praw autorskich. Spotify jest drugim co do wielkości cyfrowym źródłem przychodów wytwórni płytowych w Europie oraz największym i odnoszącym największe sukcesy serwisem streamingowym tego typu na świecie.

*Globalna liczba utworów. Katalog może różnić się w zależności od rynku.Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.