Co łączy Despacito, Shape of You Eda Sheerana oraz Mi Gente J Balvina i Willy’ego Williama?

Co łączy Despacito, Shape of You Eda Sheerana oraz Mi Gente J Balvina i Willy’ego Williama?

Published

Wszystkie utwory to niekwestionowane przeboje tego roku. Poza tym, że znalazły się w TOP 20 największych hitów tegorocznych wakacji wśród polskich użytkowników Spotify, łączy je jeszcze jedna wspólna cecha. Jaka? We wszystkich utworach słychać wyraźne inspiracje reggaetonem, gatunkiem, którego popularność na Spotify w ostatnich latach rosła w szybszym tempie niż hip hopu.

Gdyby spytać statystycznego fana muzyki o to czy wie, czym jest reggaeton, odpowiedź najprawdopodobniej byłaby przecząca. Bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele elementów popularni artyści czerpią z muzyki wywodzącej się z jamajskiego dancehallu. Despacito, Shape of You Eda Sheerana, Mi Gente autorstwa J Balvina i Willy’ego Williama czy Unforgettable amerykańskiego rapera French Montana to tylko kilka najnowszych przykładów, w których można usłyszeć wyraźne inspiracje gatunkiem.
Rosnąca popularność reggaetonu nie wzięła się znikąd. Gatunek stopniowo zyskiwał rozgłos wśród użytkowników Spotify - od maja 2014 do czerwca 2017 jego udział w całości muzyki odsłuchiwanej w serwisie urósł aż o 119 procent! To więcej niż niesamowicie popularny w ostatnich latach hip hop, który w tym czasie zanotował 86 procentowy wzrost, czy muzyka pop, której popularność wzrosła o 13 procent. Co ciekawe, w tym samym czasie baza użytkowników Spotify powiększyła się z 10 milionów do aż 140 milionów użytkowników!
aaa.png

Z zadowoleniem obserwuję, jak reggaeton dynamicznie zyskuje na popularności i inspiruje coraz więcej artystów. Z niepozornego podgatunku, reggaeton stał się czynnikiem silnie wpływającym na współczesną scenę muzyczną. Pracujemy nad tym, jak możemy spopularyzować inne gatunki muzyki latynoskiej oraz jak korzystając z możliwości naszej platformy, zmniejszyć różnice dzielące płci, nadzwyczaj widoczne w reggaetonie i muzyce latynoskiej.

Rocio Guerrero, Head of Global Cultures, Shows & Editorial w Spotify

Interaktywna mapa zamieszczona poniżej pokazuje, jak reggaeton stopniowo zyskiwał na popularności wśród użytkowników Spotify na całym świecie. Warto zwrócić uwagę na to, jak często gatunek wybierają użytkownicy w krajach, w których hiszpański nie jest językiem dominującym:
Najlepszym dowodem na rosnącą popularność reggaetonowych inspiracji w muzyce jest globalny sukces Despacito. Od premiery oryginalnej wersji utworu w styczniu, fani muzyki na całym świecie oszaleli na punkcie hiszpańskojęzycznego przeboju. W międzyczasie stał się on najczęściej odtwarzanym utworem tegorocznych wakacji na Spotify i nieustannie okupuje szczyty list przebojów. Popularność Despacito zwróciła uwagę Justina Biebera, który postanowił zremiksować singiel i w kwietniu zaprezentował swoją własną wersję. Oba utwory do tej pory zanotowały w Spotify ponad 1,4 miliarda odtworzeń!
Interaktywna mapa zamieszczona poniżej prezentuje rosnącą popularność Despacito wśród użytkowników Spotify od momentu premiery:
Playlista z największymi hitami reggaetonu dostępna jest w serwisie Spotify pod tym linkiem.

Można ją także zamieścić w treści artykułu wklejając poniższy kod:
<iframe  src="  https://open.spotify.com/user/spotify/playlist/37i9dQZF1DWY7IeIP1cdjF "  width="300" height="380" frameborder="0"  allowtransparency="true"></iframe>
Więcej informacji na temat fenomenu gatunku dostępnych jest na blogu Spotify Insights.

Copy as a Plain Text

Share

Related Stories
Czego Polacy słuchali w trakcie wakacji? Spotify podsumowuje lato 2017

ago

Nikogo nie zdziwi, że megahit Despacito jest królem tego lata - także w Polsce. Kogo jeszcze słuchali Polacy podczas tegorocznych wakacji? Davida Guetty, Imagine Dragons, ale także rodzimych artystów. Po raz pierwszy na liście znalazło się aż 7 utworów polskich wykonawców!
Muzyka na sali operacyjnej - czego słuchają chirurdzy?

ago

Co wspólnego mają Led Zeppelin, AC/DC, Metallica i chirurdzy? Okazuje się, że muzyka to nieodłączny element operacji chirurgicznych. Aż 90 procent chirurgów słucha muzyki na sali operacyjnej - wynika z badania przeprowadzonego przez Spotify we współpracy z aplikacją Figure1. W trakcie operacji najczęściej wybierają rock i pop. Jak mówią, muzyka ma na nich bardzo pozytywny wpływ - pozwala im się uspokoić i skupić na wykonywanej pracy.
🎧 Drake najpopularniejszym wykonawcą opisywanym poprzez użycie Emoji na Spotify, a 🔥 to ikona najczęściej kojarzona z kanadyjskim raperem

ago

W Spotify znajduje się ponad 35 milionów playlist zawierających w nazwie emoji. Justin Bieber, One Direction, Rihanna oraz The Weeknd to artyści najczęściej opisywani popularnymi emotikonami.
Niech żyje Książę - muzyka Prince'a znów w Spotify

ago

Od 12 lutego fani Prince’a znów mogą słuchać jego muzyki za pośrednictwem Spotify. Serwis ujawnił statystyki dotyczące popularności ikony lat 80. w Spotify.

Nowa spersonalizowana playlista w Spotify - Twoja kapsuła czasu

Serwis Spotify udostępnił użytkownikom serwisu nową nową spersonalizowaną playlistę: Twoja kapsuła czasu, która pozwoli im przenieść się w czasie.