Chopin czy Beethoven?

Chopin czy Beethoven?

Opublikowany

Choć muzyka klasyczna nie gości na listach przebojów, a nowości w klasyce nie są szeroko komentowane w społeczeństwie, dane Spotify pokazują, że ten gatunek muzyczny jest bliski sercu Polaków.

Serwis Spotify przeanalizował popularność muzyki klasycznej w Polsce. Jak pokazują dane, wbrew powszechnej opinii wielu Polaków regularnie słucha utworów klasycznych. Co więcej - zamiłowanie do klasyki znacznie wykracza poza utwory wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.
O ile według danych Chopin jest najczęściej słuchanym kompozytorem w Polsce, to równie wielką popularnością cieszy się Ludovico Einaudi. Włoski artysta, do którego, jak donosi Spotify, wielkie zamiłowanie żywią Hiszpanie, zagościł również w słuchawkach polskich użytkowników Spotify. Co ciekawe, Polacy słuchają jednak nie tylko legendarnych kompozytorów – listę TOP 10 zamyka niemiecki kompozytor muzyki współczesnej Nils Frahm.
Nazwisko Einaudi przewija się przez wszystkie prezentowane listy. To jego utworów najchętniej słuchamy, to on jest najczęściej wybieranym wykonawcą muzyki klasycznej i drugim co do popularności kompozytorem na Spotify. Zaraz za Ludovico Einaudi plasuje się Max Richter. Na liście najpopularniejszych utworów klasycznych w Polsce znajdują się aż cztery jego dzieła. W dodatku w rankingu najczęściej odtwarzanych wykonawców ustępuje miejsca tylko Einaudiemu.

Top 10 najpopularniejszych kompozytorów muzyki klasycznej w Polsce na Spotify:
 1. Fryderyk Chopin
 2. Ludovico Einaudi
 3. Johann Sebastian Bach
 4. Wolfgang Amadeusz Mozart
 5. Max Richter
 6. Antonio Vivaldi
 7. Ludwig van Beethoven
 8. George Gershwin
 9. Pyotr Ilyich Tchaikovsky
 10. Nils Frahm
Top 10 najczęściej odtwarzanych na Spotify utworów muzyki klasycznej:
 1. Ludovico Einaudi - Nuvole Bianche
 2. Goldmund - Threnody
 3. Max Richter - The Departure
 4. Max Richter - Only Questions
 5. Nils Frahm - Ambre
 6. Max Richter - Vladimir's Blues
 7. Max Richter - Departure (Home)
 8. Ludovico Einaudi - Una Mattina
 9. Nils Frahm - Some
 10. Bruce Brubaker - Opening
Top 10 najpopularniejszych wykonawców muzyki klasycznej w Polsce na Spotify:
 1. Ludovico Einaudi
 2. Max Richter
 3. Ólafur Arnalds
 4. Nils Frahm
 5. London Symphony Orchestra
 6. London Philharmonic Orchestra
 7. Goldmund
 8. London Voices
 9. Yo-Yo Ma
 10. Jóhann Jóhannsson

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Spotify świętuje Międzynarodowy Dzień Jogi!

temu

Joga to starożytna sztuka praktykowana od ponad 5000 lat, zdobywająca jednak coraz większą rzeszę fanów również w Polsce. Jogini na całym świecie czerpią z praktykowania jogi benefity zarówno fizyczne, jak i emocjonalne, gdyż uważa się ją za relaksującą i uspokajającą. Nie oznacza to wcale, że muzyka towarzysząca jodze musi utrzymywać podobne nastroje.
Czy Książę Harry i Meghan Markle zatańczą swój pierwszy taniec do utworu Eda Sheerana? Dane Spotify mówią, że to prawdopodobne

temu

Czy Książę Harry oraz Meghan Markle wykonają swój pierwszy oficjalny taniec jako mąż i żona do muzyki Adele, Ellie Goulding, Eltona Johna czy może zupełnie innego artysty? Królewski ślub, który odbędzie się już 19 maja, wywołuje coraz większe emocje, a spekulacji pojawia się coraz więcej.
Spotify ze specjalnymi playlistami na Dzień Kobiet

temu

Spotify celebruje artystki z całego świata! Brodka na globalnej playliście i specjalne zestawienie dedykowane Polkom
Muzyczne motywacje na nowy rok od Spotify

temu

Jak co roku, wraz z początkiem stycznia frekwencja na siłowniach gwałtownie wzrasta. Zadbać o kondycję to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych Polaków. Jednak wytrwać w tym zamierzeniu nie jest wcale łatwo. Jedną z lepszych form motywacji okazuje się być odpowiednio dobrana playlista.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.