Chopin czy Beethoven?

Chopin czy Beethoven?

Opublikowany

Choć muzyka klasyczna nie gości na listach przebojów, a nowości w klasyce nie są szeroko komentowane w społeczeństwie, dane Spotify pokazują, że ten gatunek muzyczny jest bliski sercu Polaków.

Serwis Spotify przeanalizował popularność muzyki klasycznej w Polsce. Jak pokazują dane, wbrew powszechnej opinii wielu Polaków regularnie słucha utworów klasycznych. Co więcej - zamiłowanie do klasyki znacznie wykracza poza utwory wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.
O ile według danych Chopin jest najczęściej słuchanym kompozytorem w Polsce, to równie wielką popularnością cieszy się Ludovico Einaudi. Włoski artysta, do którego, jak donosi Spotify, wielkie zamiłowanie żywią Hiszpanie, zagościł również w słuchawkach polskich użytkowników Spotify. Co ciekawe, Polacy słuchają jednak nie tylko legendarnych kompozytorów – listę TOP 10 zamyka niemiecki kompozytor muzyki współczesnej Nils Frahm.
Nazwisko Einaudi przewija się przez wszystkie prezentowane listy. To jego utworów najchętniej słuchamy, to on jest najczęściej wybieranym wykonawcą muzyki klasycznej i drugim co do popularności kompozytorem na Spotify. Zaraz za Ludovico Einaudi plasuje się Max Richter. Na liście najpopularniejszych utworów klasycznych w Polsce znajdują się aż cztery jego dzieła. W dodatku w rankingu najczęściej odtwarzanych wykonawców ustępuje miejsca tylko Einaudiemu.

Top 10 najpopularniejszych kompozytorów muzyki klasycznej w Polsce na Spotify:
 1. Fryderyk Chopin
 2. Ludovico Einaudi
 3. Johann Sebastian Bach
 4. Wolfgang Amadeusz Mozart
 5. Max Richter
 6. Antonio Vivaldi
 7. Ludwig van Beethoven
 8. George Gershwin
 9. Pyotr Ilyich Tchaikovsky
 10. Nils Frahm
Top 10 najczęściej odtwarzanych na Spotify utworów muzyki klasycznej:
 1. Ludovico Einaudi - Nuvole Bianche
 2. Goldmund - Threnody
 3. Max Richter - The Departure
 4. Max Richter - Only Questions
 5. Nils Frahm - Ambre
 6. Max Richter - Vladimir's Blues
 7. Max Richter - Departure (Home)
 8. Ludovico Einaudi - Una Mattina
 9. Nils Frahm - Some
 10. Bruce Brubaker - Opening
Top 10 najpopularniejszych wykonawców muzyki klasycznej w Polsce na Spotify:
 1. Ludovico Einaudi
 2. Max Richter
 3. Ólafur Arnalds
 4. Nils Frahm
 5. London Symphony Orchestra
 6. London Philharmonic Orchestra
 7. Goldmund
 8. London Voices
 9. Yo-Yo Ma
 10. Jóhann Jóhannsson

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Muzyczne motywacje na nowy rok od Spotify

temu

Jak co roku, wraz z początkiem stycznia frekwencja na siłowniach gwałtownie wzrasta. Zadbać o kondycję to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych Polaków. Jednak wytrwać w tym zamierzeniu nie jest wcale łatwo. Jedną z lepszych form motywacji okazuje się być odpowiednio dobrana playlista.
I will always love you, czyli..złóż życzenia swojej mamie za pomocą Spotify

temu

26 maja to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w roku, bo właśnie wtedy obchodzimy Dzień Matki. Aby uczcić to święto, serwis Spotify przygotował specjalne playlisty, dzięki którym w nietypowy sposób możemy przekazać naszym mamom, jak wiele dla nas znaczą.
Wahania nastrojów? To wszystko wina pogody! 

temu

Serwis Spotify wspólnie z AccuWeather sprawdził, jak pogoda wpływa na nasze preferencje muzyczne. 
Spotify Premium od teraz dostępne w Orange

temu

Orange wprowadził nową ofertę Spotify Premium dla najbardziej aktywnych fanów, którzy żyją muzyką na co dzień. Od dzisiaj, fani każdego rodzaju muzyki mają dwie opcje korzystania z największego serwisu streamingowego na świecie, dającego dostęp do ponad 30 milionów utworów. Użytkownicy wybranej oferty Smart Plan LTE otrzymają Spotify Premium za darmo nawet przez 2 lata. Klienci pozostałych planów Smart, będą mogli cieszyć się muzyką za pośrednictwem Spotify Premium za darmo przez trzy miesiące.

I will always love you, czyli..złóż życzenia swojej mamie za pomocą Spotify

26 maja to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w roku, bo właśnie wtedy obchodzimy Dzień Matki. Aby uczcić to święto, serwis Spotify przygotował specjalne playlisty, dzięki którym w nietypowy sposób możemy przekazać naszym mamom, jak wiele dla nas znaczą.