Wahania nastrojów? To wszystko wina pogody! 

Wahania nastrojów? To wszystko wina pogody! 

Serwis Spotify wspólnie z AccuWeather sprawdził, jak pogoda wpływa na nasze preferencje muzyczne. 

Jak powszechnie wiadomo pogoda w Polsce potrafi być bardzo kapryśna, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Bardzo często wpływa na nasze samopoczucie, co objawia się wahaniami nastroju czy spadkiem wydajności w pracy. Czy kiedykolwiek zdarzyło się Państwu zastanowić nad tym czy za zmianami w aurze za oknem idą także zmiany w preferencjach muzycznych?
Serwis Spotify postanowił to sprawdzić nawiązując współpracę z AccuWeather, dostawcą najpopularniejszych i najdokładniejszych na świecie prognoz pogody. Na podstawie dogłębnej analizy danych pogodowych z przełomu ostatniego roku i ich korelacji z ponad 85 miliardami odtworzeń utworów w Spotify, powstało Climatune, czyli strona na której można sprawdzić nie tylko aktualne warunki pogodowe w danej lokalizacji*, ale także posłuchać playlisty, oddającej panujący lokalnie pogodowy nastrój. W Polsce taką możliwość mają mieszkańcy m. in. Gdańska, Łodzi, Warszawy, Poznania, Krakowa, Szczecina, Wrocławia i Katowic.
Prace nad Climatune były skupione na analizie najczęściej odtwarzanych utworów, gdy za oknem świeciło słońce, było pochmurno, padał deszcz lub śnieg, oraz wtedy gdy przeważały mocne podmuchy wiatru. Dzięki wielu godzinom pracy, ekspertom Spotify oraz Accuweather udało się dowiedzieć, że:
  • W słoneczne dni użytkownicy słuchają głównie euforycznej, wprawiającej w dobry nastrój  muzyki, dającej zastrzyk energii, czyli głównie utworów cechujących się szybkim tempem oraz wysokim poziomem głośności.
  • Gdy pada deszcz, wzrost popularności notuje muzyka o smutniejszym charakterze, w której dźwięki akustyczne zdecydowanie dominują nad elektronicznymi.
  • W okresach, w których za oknem przeważają opady śniegu, użytkownicy zdecydowanie częściej decydują się na muzykę instrumentalną.
Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że zależność między pogodą, a preferencjami muzycznymi we wszystkich miejscach świata jest taka sama. Słuchacze w różnych miastach reagują na poszczególne warunki pogodowe w odmienny sposób:
  • W Nowym Jorku oraz Filadelfii, zła pogoda oddziałuje najbardziej – gusta mieszkańców tych miast zmieniają się znacznie, gdy pada deszcz.
  • W odróżnieniu od większości miast, w Chicago, mieszkańcy częściej decydują się na bardziej pozytywne utwory.
  • Mieszkańcy Miami oraz Seattle nie zwracają uwagi na pochmurne dni - nawet wtedy wybierają energetyzującą muzykę.
  • Z drugiej strony, ludzie zamieszkujący okolice San Franscisco wydają się najgorzej znosić dni o dużym zachmurzeniu.
  • Na opady deszczu najmocniej reagują mieszkańcy Houston – utwory akustyczne notują 121 procentowy wzrost popularności kosztem zdecydowanie najczęściej wybieranej w tym rejonie muzyki opartej na syntezatorach i automatach perkusyjnych.

Możemy zaobserwować wyraźny związek pomiędzy warunkami atmosferycznymi, a utworami, na które decydują się użytkownicy. W praktycznie wszystkich największych miastach świata, które przeanalizowaliśmy, słońce za oknem przekłada się na wyższą liczbę odtworzeń zdecydowanie weselszych utworów. W Europie słoneczna aura ma jeszcze większą siłę oddziaływania na słuchaczy.

Ian Anderson, ekspert zajmujący się analizą danych w Spotify

Climatune

Climatune

Po więcej informacji na temat metodologii badania zapraszamy na insights.spotify.com.

 *Dla miejsc, w których nie są dostępne dane pogodowe, zobaczą Państwo dane dla miasta znajdującego się w najbliższej odległości.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Muzyczne motywacje na nowy rok od Spotify

temu

Jak co roku, wraz z początkiem stycznia frekwencja na siłowniach gwałtownie wzrasta. Zadbać o kondycję to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych Polaków. Jednak wytrwać w tym zamierzeniu nie jest wcale łatwo. Jedną z lepszych form motywacji okazuje się być odpowiednio dobrana playlista.
I will always love you, czyli..złóż życzenia swojej mamie za pomocą Spotify

temu

26 maja to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w roku, bo właśnie wtedy obchodzimy Dzień Matki. Aby uczcić to święto, serwis Spotify przygotował specjalne playlisty, dzięki którym w nietypowy sposób możemy przekazać naszym mamom, jak wiele dla nas znaczą.
Chopin czy Beethoven?

temu

Choć muzyka klasyczna nie gości na listach przebojów, a nowości w klasyce nie są szeroko komentowane w społeczeństwie, dane Spotify pokazują, że ten gatunek muzyczny jest bliski sercu Polaków.
Spotify Premium od teraz dostępne w Orange

temu

Orange wprowadził nową ofertę Spotify Premium dla najbardziej aktywnych fanów, którzy żyją muzyką na co dzień. Od dzisiaj, fani każdego rodzaju muzyki mają dwie opcje korzystania z największego serwisu streamingowego na świecie, dającego dostęp do ponad 30 milionów utworów. Użytkownicy wybranej oferty Smart Plan LTE otrzymają Spotify Premium za darmo nawet przez 2 lata. Klienci pozostałych planów Smart, będą mogli cieszyć się muzyką za pośrednictwem Spotify Premium za darmo przez trzy miesiące.

Niech żyje Książę - muzyka Prince'a znów w Spotify

Od 12 lutego fani Prince’a znów mogą słuchać jego muzyki za pośrednictwem Spotify. Serwis ujawnił statystyki dotyczące popularności ikony lat 80. w Spotify.