Jak powszechnie wiadomo pogoda w Polsce potrafi być bardzo kapryśna, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Bardzo często wpływa na nasze samopoczucie, co objawia się wahaniami nastroju czy spadkiem wydajności w pracy. Czy kiedykolwiek zdarzyło się Państwu zastanowić nad tym czy za zmianami w aurze za oknem idą także zmiany w preferencjach muzycznych?

Serwis Spotify postanowił to sprawdzić nawiązując współpracę z AccuWeather, dostawcą najpopularniejszych i najdokładniejszych na świecie prognoz pogody. Na podstawie dogłębnej analizy danych pogodowych z przełomu ostatniego roku i ich korelacji z ponad 85 miliardami odtworzeń utworów w Spotify, powstało Climatune, czyli strona na której można sprawdzić nie tylko aktualne warunki pogodowe w danej lokalizacji*, ale także posłuchać playlisty, oddającej panujący lokalnie pogodowy nastrój. W Polsce taką możliwość mają mieszkańcy m. in. Gdańska, Łodzi, Warszawy, Poznania, Krakowa, Szczecina, Wrocławia i Katowic.

Prace nad Climatune były skupione na analizie najczęściej odtwarzanych utworów, gdy za oknem świeciło słońce, było pochmurno, padał deszcz lub śnieg, oraz wtedy gdy przeważały mocne podmuchy wiatru. Dzięki wielu godzinom pracy, ekspertom Spotify oraz Accuweather udało się dowiedzieć, że:

  • W słoneczne dni użytkownicy słuchają głównie euforycznej, wprawiającej w dobry nastrój  muzyki, dającej zastrzyk energii, czyli głównie utworów cechujących się szybkim tempem oraz wysokim poziomem głośności.
  • Gdy pada deszcz, wzrost popularności notuje muzyka o smutniejszym charakterze, w której dźwięki akustyczne zdecydowanie dominują nad elektronicznymi.
  • W okresach, w których za oknem przeważają opady śniegu, użytkownicy zdecydowanie częściej decydują się na muzykę instrumentalną.

Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że zależność między pogodą, a preferencjami muzycznymi we wszystkich miejscach świata jest taka sama. Słuchacze w różnych miastach reagują na poszczególne warunki pogodowe w odmienny sposób:

  • W Nowym Jorku oraz Filadelfii, zła pogoda oddziałuje najbardziej – gusta mieszkańców tych miast zmieniają się znacznie, gdy pada deszcz.
  • W odróżnieniu od większości miast, w Chicago, mieszkańcy częściej decydują się na bardziej pozytywne utwory.
  • Mieszkańcy Miami oraz Seattle nie zwracają uwagi na pochmurne dni - nawet wtedy wybierają energetyzującą muzykę.
  • Z drugiej strony, ludzie zamieszkujący okolice San Franscisco wydają się najgorzej znosić dni o dużym zachmurzeniu.
  • Na opady deszczu najmocniej reagują mieszkańcy Houston – utwory akustyczne notują 121 procentowy wzrost popularności kosztem zdecydowanie najczęściej wybieranej w tym rejonie muzyki opartej na syntezatorach i automatach perkusyjnych.

,,

Możemy zaobserwować wyraźny związek pomiędzy warunkami atmosferycznymi, a utworami, na które decydują się użytkownicy. W praktycznie wszystkich największych miastach świata, które przeanalizowaliśmy, słońce za oknem przekłada się na wyższą liczbę odtworzeń zdecydowanie weselszych utworów. W Europie słoneczna aura ma jeszcze większą siłę oddziaływania na słuchaczy.

Ian Anderson, ekspert zajmujący się analizą danych w Spotify

Climatune

Climatune

Po więcej informacji na temat metodologii badania zapraszamy na insights.spotify.com.

 *Dla miejsc, w których nie są dostępne dane pogodowe, zobaczą Państwo dane dla miasta znajdującego się w najbliższej odległości.

Amanda Amama

Hill+Knowlton Strategies

amanda.amama@hkstrategies.com

+48 695 725 079

Kasia Jędrzejczyk

Hill+Knowlton Strategies

katarzyna.jedrzejczyk@hkstrategies.com

+48 605 122 967

Powiązane artykuły

Spotify Premium od teraz dostępne w Orange
Orange wprowadził nową ofertę Spotify Premium dla najbardziej aktywnych fanów, którzy żyją muzyką na co dzień. Od dzisiaj, fani każdego rodzaju muzyki mają dwie opcje korzystania z największego serwisu streamingowego na świecie, dającego dostęp do ponad 30 milionów utworów. Użytkownicy wybranej oferty Smart Plan LTE otrzymają Spotify Premium za darmo nawet przez 2 lata. Klienci pozostałych planów Smart, będą mogli cieszyć się muzyką za pośrednictwem Spotify Premium za darmo przez trzy miesiące.
Spotify podgrzewa atmosferę nawiązując współpracę z Tinderem 
Spotify nawiązało współpracę, dzięki której muzyka stanie się integralną częścią poszukiwania potencjalnych partnerów w aplikacji Tinder.
Najpopularniejsze utwory ślubne w Spotify
Sezon ślubny, zazwyczaj przypada na okres wakacyjny - w tym czasie miliony par na całym świecie przygotowują się do powiedzenia symbolicznego ‘tak’. Jak wynika z danych serwisu Spotify Thinking Out Loud Eda Sheerana jest najczęściej wybieranym utworem do ‘pierwszego tańca’.   
Która z postaci Gry o Tron ma podobny gust muzyczny do Ciebie?
24 kwietnia, na fanów seriali czeka nie lada gratka – swoją premierę będzie miał 6. sezon zdobywcy nagrody Emmy®, czyli serialu Gra o Tron produkcji HBO®. By uczcić ten moment, serwis Spotify postanowił dać fanom serialu możliwość sprawdzenia, którą postacią ze świata Siedmiu Królestw są… na podstawie ich gustu muzycznego.

Niech żyje Książę - muzyka Prince'a znów w Spotify

Od 12 lutego fani Prince’a znów mogą słuchać jego muzyki za pośrednictwem Spotify. Serwis ujawnił statystyki dotyczące popularności ikony lat 80. w Spotify.