Muzyczna Mapa Świata Spotify 2.0
Muzyczna Mapa Świata Spotify 2.0
Kopiuj tekst

Muzyczna Mapa Świata Spotify 2.0

Muzyka to uniwersalny język, który bardzo często oddaje emocje lepiej, niż rymy składające się na najpiękniejsze wiersze, ale poza tym cechuje się też dużą różnorodnością. 

Jak w każdym języku powszechnie używanym na świecie, także w muzyce można dostrzec różnice zależne od miejsca, w którym obcują z nią słuchacze. Aby lepiej zrozumieć te różnice, serwis Spotify przygotował interaktywną mapę prezentującą preferencje muzyczne użytkowników w różnych miastach i krajach świata.

Wystarczy kliknąć w nazwę kraju lub miasta, aby odtworzyć playlistę składającą się z utworów szczególnie popularnych w danym rejonie.
Nawigacja odbywa się poprzez przeciąganie mapy.

Mapę można powiększyć lub zmniejszyć używając przycisków znajdujących się w lewym górnym rogu.

Kliknięcie w nazwę miasta pokazuje muzykę, która jest szczególnie popularna na jego terenie – nieproporcjonalnie do innych miejsc. To świetny sposób na poznanie muzycznego charakteru ponad 1000 miast na świecie.

Kliknięcie w nazwę państwa prezentuje kilka szerszych kategorii:
Muzyka charakterystyczna dla regionu: te utwory są szczególnie popularne w danym kraju i wyróżniają go na tle reszty
Muzyka wschodząca: zdobywająca popularność w ostatnim czasie
Muzyka popularna: odtwarzana w domach, klubach i samochodach
Muzyka viralowa: szeroko udostępniana przez użytkowników.

Muzyczna mapa świata aktualizowana jest co tydzień. Zachęcamy do załączenia aktualnej wersji interaktywnej grafiki poprzez link lub osadzając poniższy kod w treści artykułu: <iframe src="https://spotifymaps.github.io/musicalcities/" width="100%" height="600" frameborder="0"></iframe>

Wersja 2.0 mapy (pierwsza wersja dostępna tutaj) zawiera nowe miasta oraz cztery nowe rodzaje playlist dedykowane każdemu krajowi, a także natywny odtwarzacz, dzięki któremu użytkownicy mogą posłuchać muzyki interesujących ich miejsc bezpośrednio z poziomu mapy.

Powiązane artykuły
Spotify na Walentynki

Z okazji Walentynek serwis Spotify przygotował zestawienie najpopularniejszych utworów nie tylko miłosnych, ale również antywalentynkowych, najseksowniejszych hitów oraz piosenek dla nieszczęśliwie zakochanych. Nieważne jak skomplikowany jest status waszego związku, na Spotify każdy znajdzie muzykę w rytm bicia własnego serca.
Świąteczny nastrój dzięki Spotify

Odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęło się już na dobre. Jak wynika z danych Spotify 1 grudnia jest właśnie tym dniem, kiedy wielu z nas przechodzi na tryb świąteczny. Według danych z poprzednich lat, liczba odtworzeń świątecznej muzyki na całym świecie wzrośnie o 350% z dnia na dzień. A co czeka fanów muzyki w serwisie?
Co łączy Despacito, Shape of You Eda Sheerana oraz Mi Gente J Balvina i Willy’ego Williama?

Wszystkie utwory to niekwestionowane przeboje tego roku. Poza tym, że znalazły się w TOP 20 największych hitów tegorocznych wakacji wśród polskich użytkowników Spotify, łączy je jeszcze jedna wspólna cecha. Jaka? We wszystkich utworach słychać wyraźne inspiracje reggaetonem, gatunkiem, którego popularność na Spotify w ostatnich latach rosła w szybszym tempie niż hip hopu.
Czego Polacy słuchali w trakcie wakacji? Spotify podsumowuje lato 2017

Nikogo nie zdziwi, że megahit Despacito jest królem tego lata - także w Polsce. Kogo jeszcze słuchali Polacy podczas tegorocznych wakacji? Davida Guetty, Imagine Dragons, ale także rodzimych artystów. Po raz pierwszy na liście znalazło się aż 7 utworów polskich wykonawców!
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.