Muzyczna Mapa Świata Spotify 2.0

Muzyczna Mapa Świata Spotify 2.0

Opublikowany

Muzyka to uniwersalny język, który bardzo często oddaje emocje lepiej, niż rymy składające się na najpiękniejsze wiersze, ale poza tym cechuje się też dużą różnorodnością. 

Jak w każdym języku powszechnie używanym na świecie, także w muzyce można dostrzec różnice zależne od miejsca, w którym obcują z nią słuchacze. Aby lepiej zrozumieć te różnice, serwis Spotify przygotował interaktywną mapę prezentującą preferencje muzyczne użytkowników w różnych miastach i krajach świata.

Wystarczy kliknąć w nazwę kraju lub miasta, aby odtworzyć playlistę składającą się z utworów szczególnie popularnych w danym rejonie.
Nawigacja odbywa się poprzez przeciąganie mapy.

Mapę można powiększyć lub zmniejszyć używając przycisków znajdujących się w lewym górnym rogu.

Kliknięcie w nazwę miasta pokazuje muzykę, która jest szczególnie popularna na jego terenie – nieproporcjonalnie do innych miejsc. To świetny sposób na poznanie muzycznego charakteru ponad 1000 miast na świecie.

Kliknięcie w nazwę państwa prezentuje kilka szerszych kategorii:
Muzyka charakterystyczna dla regionu: te utwory są szczególnie popularne w danym kraju i wyróżniają go na tle reszty
Muzyka wschodząca: zdobywająca popularność w ostatnim czasie
Muzyka popularna: odtwarzana w domach, klubach i samochodach
Muzyka viralowa: szeroko udostępniana przez użytkowników.

Muzyczna mapa świata aktualizowana jest co tydzień. Zachęcamy do załączenia aktualnej wersji interaktywnej grafiki poprzez link lub osadzając poniższy kod w treści artykułu: <iframe src="https://spotifymaps.github.io/musicalcities/" width="100%" height="600" frameborder="0"></iframe>

Wersja 2.0 mapy (pierwsza wersja dostępna tutaj) zawiera nowe miasta oraz cztery nowe rodzaje playlist dedykowane każdemu krajowi, a także natywny odtwarzacz, dzięki któremu użytkownicy mogą posłuchać muzyki interesujących ich miejsc bezpośrednio z poziomu mapy.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Co łączy Despacito, Shape of You Eda Sheerana oraz Mi Gente J Balvina i Willy’ego Williama?

temu

Wszystkie utwory to niekwestionowane przeboje tego roku. Poza tym, że znalazły się w TOP 20 największych hitów tegorocznych wakacji wśród polskich użytkowników Spotify, łączy je jeszcze jedna wspólna cecha. Jaka? We wszystkich utworach słychać wyraźne inspiracje reggaetonem, gatunkiem, którego popularność na Spotify w ostatnich latach rosła w szybszym tempie niż hip hopu.
Czego Polacy słuchali w trakcie wakacji? Spotify podsumowuje lato 2017

temu

Nikogo nie zdziwi, że megahit Despacito jest królem tego lata - także w Polsce. Kogo jeszcze słuchali Polacy podczas tegorocznych wakacji? Davida Guetty, Imagine Dragons, ale także rodzimych artystów. Po raz pierwszy na liście znalazło się aż 7 utworów polskich wykonawców!
Muzyka na sali operacyjnej - czego słuchają chirurdzy?

temu

Co wspólnego mają Led Zeppelin, AC/DC, Metallica i chirurdzy? Okazuje się, że muzyka to nieodłączny element operacji chirurgicznych. Aż 90 procent chirurgów słucha muzyki na sali operacyjnej - wynika z badania przeprowadzonego przez Spotify we współpracy z aplikacją Figure1. W trakcie operacji najczęściej wybierają rock i pop. Jak mówią, muzyka ma na nich bardzo pozytywny wpływ - pozwala im się uspokoić i skupić na wykonywanej pracy.
🎧 Drake najpopularniejszym wykonawcą opisywanym poprzez użycie Emoji na Spotify, a 🔥 to ikona najczęściej kojarzona z kanadyjskim raperem

temu

W Spotify znajduje się ponad 35 milionów playlist zawierających w nazwie emoji. Justin Bieber, One Direction, Rihanna oraz The Weeknd to artyści najczęściej opisywani popularnymi emotikonami.

Czego słuchamy w trakcie świąt Bożego Narodzenia?

Wszechobecne choinki i przepiękne iluminacje świetlne, centra handlowe przepełnione ludźmi szukającymi prezentów na ostatnią chwilę - wszystko wskazuje na to, że święta Bożego Narodzenia są tuż za rogiem.